Alergie vám může zkomplikovat život svými nepříjemnými projevy, jako je alergická rýma, ekzém, někdy se vyvine v astma. Podle lékařů trpí nějakým druhem alergie každý třetí dospělý a téměř polovina dětí. Není proto divu, že hodně rodičů hledá matrace s antibakteriálními účinky.
Nejvíce umí potrápit alergie na roztoče, protože její projevy obtěžují po celý rok (na rozdíl od sezónních alergií na pyly rostlin). Roztoči sami alergie nezpůsobují, jsou látky bílkovinné povahy, které tito roztoči vylučují. Dostanou se do vzduchu, který dýcháme a mohou způsobit alergickou reakci, která se časem může vyvinout ve chronické potíže. Charakteristické projevy alergie na roztoče jsou vodnatá rýma, kýchání, kašel, ucpaný nos, svědění očí a vznik ekzému. Nemusíte mít přímo alergii, ale dlouhodobé vystavování těmto látkám způsobuje únavu a podráždění, které snižují kvalitu života.
Lékaři radí odstranit všechny lapače prachu, jako jsou koberce, závěsy, záclony, plyšové hračky. Je dobré pořídit čističku vzduchu a různé typy vysavačů s HEPA filtrem. Odstraňování roztočů je běh na dlouhou trať, to potvrdí všichni rodiče alergických dětí. A tím, že roztoče nejsou vidět okem, nikdy nevíte, jak moc účinně jste je odstranili a která metoda je v boji proti nim nejlepší.
Bohužel nejvíce roztočů najdeme v matraci, ve které strávíme velkou část života. Roztoče milují vlhko a teplo a matrace je pro ně ideální místo k životu. Živí se šupinkami kůže, které se přirozeně uvolňují z vašeho těla – tomu nezabráníte. Můžete ale omezit jejich výskyt tím, že si pořídíte matraci s antibakteriálními pěnami nebo potahy a roztočům se v ní nebude líbit a nebudou se množit.
V boji proti roztočům jsme v letošním roce rozšířili nabídku antibakteriálních matrací na neuvěřitelných 20 typů.
Tyto matrace jsou zhotoveny ze speciálních pěn s antibakteriální úpravou od švýcarské firmy Sanitized. Hygienické účinky patentované úpravy Sanitized poskytují trvalou a účinnou ochranu proti bakteriím, roztočům a plísním. Tento druh přísady je využívám i v kosmetickém průmyslu a je testován na bezpečnost a nezávadnost.
Z naší nabídky se jedná např. o tyto matrace:
Obě matrace mají 2 tvrdosti a 2 různě tuhé antibakteriální pěny. Nabízíme k nim i polštář Lukáš zdarma.
Matrace pro alergika by měla být hodně prodyšná, aby dobře odváděla pot a rychle vysychala. Jak už jsme řekli, roztočům se daří ve vlhkém prostředí. Nemají rádi slunce ani mráz. Pravidelné větrání je jejich nepřítelem.
Vzdušné jsou například taštičková matrace ESTER nebo matrace RENATA s kokosovou provzdušňovací vrstvou.
Další antibakteriální pěna, kterou najdete u našich matrací, je oblíbená studená pěna PanterFoam Nautic. Díky speciální technologii výroby jsou její buňky otevřené, tím pádem velmi vzdušné. Cirkulující vzduch udržuje v matraci tzv. suché klima, které je nepříznivé pro mikroorganismy. Navíc má antibakteriální úpravu, díky které je odolná proti roztočům a bakteriím. Vzhledem připomíná modré odstíny moře. Je právě tak čistá a zaručí vašemu alergikovi klidný, ničím nerušený spánek.
V boji proti roztočům je důležitý také potah matrace.
Měl by být pratelný na 60 °C, protože až při této teplotě dochází k usmrcení roztočů. Nejlepší možností je antibakteriální typ potahu.
V naší nabídce jsou to potahy SilverGuard a Medicott.
Úprava SilverGuard využívá stříbro jako jeden z nejstarších a nejznámějších způsobů ochrany před houbami a bakteriemi. Díky působení stříbrných iontů chrání textilii před mikroorganismy a zabraňuje jejich rozvoji přírodní cestou. Ochrana je trvalá i po častém praní a čištění. Při kontaktu s pokožkou zachovává její přirozenou rovnováhu, zajišťuje konstantní svěžest a hygienu lůžka.
Medicott je účinná složka látky, která zabraňuje v bavlně nebo v látkách s bavlněným základem vzniku plísní a současně přežití prachových roztočů. Má vynikající antibakteriální účinky, které jsou dosaženy bez přídavku chemických látek. Tajemství úspěšného fungování spočívá v odstranění nečistot z vláken přírodní bavlny.
Pro zvýšení hygieny lůžka můžete matraci opatřit ještě matracovým chráničem, který operete jednodušeji než potah matrace. Doporučujeme jej vybrat také v provedení SilverGuard nebo Medicott.
Nezapomínejte ani na polštáře a přikrývky určené pro alergiky. Měly by být také pratelné na 60 °C. Vlákna jejich potahu i vnitřní náplně by měla mít úpravu proti roztočům.
Nabízíme polštář a přikrývku Mikrostop.
Speciální úprava zajišťuje dlouhodobé omezení výskytu škodlivých mikroorganismů. Tato přikrývka je vhodná pro všechny věkové kategorie, především ji ocení alergici. Příjemně měkký materiál Vám zajistí pohodlný spánek v biologicky nezávadném prostředí díky protiroztočové úpravě FillwellR Wellcare Anti-Dustimate.
A na závěr několik doporučení:
- Často převlékejte (jednou za 14 dní) a perte lůžkoviny na 60 °C. Vždy přitom vysajte matraci, nejlépe vysavačem s HEPA filtrem.
- Zvažte pořízení parního čističe nebo speciální UV lampy pro ošetření matrace.
- Často v ložnici větrejte a kontrolujte vlhkost v místnosti. Větší vlhkost než 60 % je nevhodná kvůli možnému šíření plísní. Příliš suchý vzduch především v panelových bytech zase může dráždit alergika a vyvolávat kašel. Optimální vlhkost v ložnici by se měla pohybovat kolem 45 až 60 % relativní vlhkosti v zimě a od 40 do 55 % v létě.
- Ložnici nepřetápějte. Ideální teplota pro spaní je mezi 17–20° C.
- Sluneční záření je nepřítelem roztočů, proto matrace jednou za čas matrace vystavte slunci. Stačí je vytáhnout z rámu postele a opřít o třeba skříň. Mezitím se zaměřte na prostor pod postelí, který zbavte prachu. Je to příležitost pro oprání potahu matrace a pro převlečení lůžkovin.
- Pořiďte si čističku vzduchu a vyměnitelnými filtry.
Budete mít jistotu, že jste pro zdraví svých dětí udělali maximum.